Taylor has logged 259 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
24
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Time

Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry