• The Green Knight

    ★★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★

  • Parasite

    ★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★★½

  • Chef

    ★★★★½

  • About Time

    ★★★★½

  • The Prestige

    ★★★★

  • Stranger Than Fiction

    ★★★½

  • Catch Me If You Can

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★½