• The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★½

    Great film, good story with a nice message, the visuals blew me away, the acting was too tier, overall I loved it. The things that are keeping it just under 5 stars are the somewhat confusing plot development and the sometimes slow burn.

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★

    I loved it, a completely unique story, great and innovative directing, Riz was amazing. I didn’t care too much for the ending but overall it was awesome.

  • About Time

    About Time

    ★★★★½

    A new take on a feel good movie, lovable characters, nice story development, mildly predictable but I liked it.

  • I Care a Lot

    I Care a Lot

    ★★★★

    Unique, suspenseful, and almost believable, I loved it. Great performances from the actors but the directing style and cinematography really made it.

  • Stranger Than Fiction

    Stranger Than Fiction

    ★★★½

    A unique and interesting story with a nice message. A very weird role for Will, the supporting cast made his role even stronger. A nice movie worth a watch.

  • The Prestige

    The Prestige

    ★★★★

    An intriguing and innovative film about two friend-turned-rival  characters who both ride the line between being the protagonist and antagonist. Only Christopher Nolan could convince me to watch a film about magicians from the 1800’s. It’s dramatic, creative, has a somewhat predictable twist, and an emotionally satisfying ending that for me is synonymous with a Nolan film.

  • Catch Me If You Can

    Catch Me If You Can

    ★★★★

    Engaging, relatable and impressive performances from Hanks and DiCaprio. An incredible true story that highlights the talent and luck that Frank Abignale had. Overall an entertaining story that leaves you rooting for the antagonist and protagonist, and won’t leave you disappointed.

  • Chef

    Chef

    ★★★★½

    Very well done feel-good movie with an accurate perspective of the food and service industry. Great sound track. Great father/son story and a happy ending. Simple but entertaining and creative.

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★

    Alright here’s my review. I liked it a lot. A solid 8.5/10. Inception was a 9.5 for reference. I think it was Nolan’s most creative piece since inception. Maybe more creative than inception or momento. It was visually stunning. The action sequences were so well done but I wish they would have let the audience revel in them a bit more... It was Fast paced and confusing. I rewatched certain scenes to better understand it. I absolutely loved Neils character…

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★

    A stressful, crazy ride. Because he’s the main character and is somewhat likable you want Howard to win but he doesn’t know when to quit, and the entire movie is comprised of a frantic, stress inducing scream fest that would have been avoidable If the main character made different decisions.

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★½

    The sequel to the Fellowship of the Ring continues the storyline directly, and moves the conflict and character development that the first film set up directly to the main stage. Watching Frodo and Sam develop their relationship as the journey gets more difficult is almost as satisfying as watching some of the other characters come back, survive, or win the good fight. A classic Good vs Evil story that belongs right at the center of the trilogy.

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★

    The first Film of this classic trilogy kicks the story off perfectly. Introducing you to important characters, the plot line and putting each character on their path is what this movie is centered around. I’ve seen it a dozen times and it’s still fresh, exciting and inspiring enough to watch again.