Spaghetti has logged 69 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Boudu Saved from Drowning

Boudu Saved from Drowning

1932
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★
Edit this entry  
09
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★
Edit this entry  
05
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Edit this entry  
30
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
Edit this entry  
28
Miss Hokusai

Miss Hokusai

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★
Edit this entry  
27
Beanpole

Beanpole

2019
×
Edit this entry  
27
Black Peter

Black Peter

1964
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
Edit this entry  
22
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
Edit this entry  
22
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
Still Life

Still Life

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Monkey Business

Monkey Business

1952
×
★★★★
Edit this entry  
15
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Liberté

Liberté

2019
×
Edit this entry  
13
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Edit this entry  
11
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
Edit this entry  
11
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
Edit this entry  
09
The Hunger

The Hunger

1983
×
½
Edit this entry  
08
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
Edit this entry  
06
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Edit this entry  
06
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
½
Edit this entry  
04
Billy Liar

Billy Liar

1963
×
★★★★
Edit this entry  
02
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
Edit this entry  
27
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★½
Edit this entry  
27
Song to Song

Song to Song

2017
×
★½
Edit this entry  
27
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★½
Edit this entry  
26
Le Garçu

Le Garçu

1995
×
Edit this entry  
24
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★
Edit this entry  
22
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
The Endless Trench

The Endless Trench

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Descendants

The Descendants

2011
×
Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mercuriales

Mercuriales

2014
×
★★½
Edit this entry  
24
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
23
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
House of Tolerance

House of Tolerance

2011
×
★★½
Edit this entry