Sort by

martika has logged 35 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paterson

Paterson

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
American Pastoral

American Pastoral

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Trespass Against Us

Trespass Against Us

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Silence

Silence

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Everest

Everest

2015
×
Edit this entry  
15
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sold

Sold

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Cars

Cars

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Edit this entry  
06
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bedeviled

Bedeviled

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Edit this entry  
01
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
Return to Never Land

Return to Never Land

2002
×
★★★½
Edit this entry  
01
Sinbad: Legend of the Seven Seas

Sinbad: Legend of the Seven Seas

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry