Sort by

martika has logged 378 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aquaman

Aquaman

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★
Edit this entry  
25
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Party's Just Beginning

The Party's Just Beginning

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Adventurer: The Curse of the Midas Box

The Adventurer: The Curse of the Midas Box

2013
×
Edit this entry  
11
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
First Man

First Man

2018
×
Edit this entry  
09
Asterix & Obelix: Mission Cleopatra

Asterix & Obelix: Mission Cleopatra

2002
×
Read prior review Edit this entry  
09
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Read prior review Edit this entry  
07
Colette

Colette

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Edit this entry  
01
Afflicted

Afflicted

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2018
×
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Read prior review Edit this entry  
25
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Man of Few Words

A Man of Few Words

2000
×
Edit this entry  
25
Aloft

Aloft

2014
×
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Transcendence

Transcendence

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
18
Peacock

Peacock

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Little Stranger

The Little Stranger

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
The Tribes of Palos Verdes

The Tribes of Palos Verdes

2017
×
Edit this entry  
13
Cube

Cube

1997
×
Edit this entry  
12
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Day Trip

Day Trip

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Cold Mountain

Cold Mountain

2003
×
★★★½
Edit this entry