Sort by

martika has logged 352 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Just My Luck

Just My Luck

2006
×
Edit this entry  
29
All My Friends Are Dead

All My Friends Are Dead

2020
×
½
Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Asterix & Obelix: Mission Cleopatra

Asterix & Obelix: Mission Cleopatra

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Edit this entry  
26
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Edit this entry  
07
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
Read the review Edit this entry  
29
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
Edit this entry  
29
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Edit this entry  
28
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Edit this entry  
23
Run

Run

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
Edit this entry  
21
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★
Edit this entry  
20
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Vampyres

Vampyres

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Ghosts of Girlfriends Past

Ghosts of Girlfriends Past

2009
×
Edit this entry  
16
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mickey Blue Eyes

Mickey Blue Eyes

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
14
Vampyr

Vampyr

1932
×
Read prior review Edit this entry  
13
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Asterix vs. Caesar

Asterix vs. Caesar

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Monster-in-Law

Monster-in-Law

2005
×
★★
Edit this entry  
11
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
Edit this entry  
11
Ecstasy

Ecstasy

1933
×
Edit this entry  
10
Holidate

Holidate

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Edit this entry