Pond has logged 820 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Live Cargo

Live Cargo

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★
Edit this entry  
30
Bad Black

Bad Black

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Applesauce

Applesauce

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Imaginarium of Doctor Parnassus

The Imaginarium of Doctor Parnassus

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
★★★½
Edit this entry  
29
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
True Lies

True Lies

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American History X

American History X

1998
×
★★½
Edit this entry  
28
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sweetheart

Sweetheart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Night Comes On

Night Comes On

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
American Factory

American Factory

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blush

Blush

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Elephant Queen

The Elephant Queen

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★½
Edit this entry  
20
Hala

Hala

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Pokémon the Movie: Kyurem vs. the Sword of Justice

Pokémon the Movie: Kyurem vs. the Sword of Justice

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Third Wife

The Third Wife

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
In the Shadow of Iris

In the Shadow of Iris

2016
×
★★½
Edit this entry  
15
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★
Edit this entry  
15
Low Tide

Low Tide

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Where Do We Go Now?

Where Do We Go Now?

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
To Dust

To Dust

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
TransMilitary

TransMilitary

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Exposed

Exposed

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
You Wont Miss Me

You Wont Miss Me

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Playmobil: The Movie

Playmobil: The Movie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Feminists: What Were They Thinking?

Feminists: What Were They Thinking?

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry