Pond has logged 63 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Villains

Villains

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Léa & I

Léa & I

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
House Party

House Party

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
King Lear

King Lear

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
On the Road

On the Road

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Amílcar Cabral

Amílcar Cabral

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Amélie

Amélie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
23
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Clinical

Clinical

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Producers

The Producers

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The A-Team

The A-Team

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Weekend

The Weekend

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★★
Edit this entry  
18
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Sapphires

The Sapphires

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Producers

The Producers

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Safety of Objects

The Safety of Objects

2001
×
★★½
Edit this entry  
13
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★½
Edit this entry  
13
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Green

Green

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ramen Shop

Ramen Shop

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kumaré

Kumaré

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bi the Way

Bi the Way

2008
×
Read the review Edit this entry  
09
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Not Waving but Drowning

Not Waving but Drowning

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
08
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Crown Heights

Crown Heights

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry