Blake has logged 368 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The New World

The New World

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Mule

The Mule

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Storytelling

Storytelling

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harriet

Harriet

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Loose in London

Loose in London

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Petrified Forest

The Petrified Forest

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Legion

Black Legion

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Gift

The Gift

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kes

Kes

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Report

The Report

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fires on the Plain

Fires on the Plain

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry