Sort by

Blake has logged 248 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Novice

The Novice

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bound for the Fields, the Mountains, and the Seacoast

Bound for the Fields, the Mountains, and the Seacoast

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pitfall

Pitfall

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inserts

Inserts

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wild River

Wild River

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marnie

Marnie

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hit the Road

Hit the Road

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Desperate Hours

The Desperate Hours

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Something Borrowed

Something Borrowed

2011
×
Read the review Edit this entry  
30
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Haze

Haze

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
They Call Me Trinity

They Call Me Trinity

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Downpour

Downpour

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
5 Card Stud

5 Card Stud

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Diary of a Mad Housewife

Diary of a Mad Housewife

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Bullet for the General

A Bullet for the General

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Johnny O'Clock

Johnny O'Clock

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Do Not Hesitate

Do Not Hesitate

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Salt in Our Waters

The Salt in Our Waters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cherry

Cherry

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Rite

The Rite

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
From Hell

From Hell

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Antlers

Antlers

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry