RSS feed for popojohno

popojohno has written 29 reviews for films during 2017.

  • The Shape of Water

    The Shape of Water

    ★★★★★

    Sally Hawkins does joy and love with so very little. 

    I don't care about Pandora. 

    I hope Richard Jenkins finds love.


    EDIT: Just want to add how much this is still growing on me. Will probably be near the top of my favorite movies of this decade. A warm, funny, beautiful, emphatically sex-positive story about the simple goodness of loving and seeing the humanity in those who are different than you that also manages to raise a stalwart middle-finger to all the fucking white men who fail to do so. So great, especially now.

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

    Line reading of the year (decade?)
    Blow. That piece of junk. OUTOFTHESKY.

  • Allied

    Allied

    ★★½

    Nothing like that nagging encroaching realization of "oh this movie is going to be mad and boring and not matter"

    Sex in a Sandy car, tho

  • Aloha

    Aloha

    ★★½

    Sitting here genuinely trying to think of a movie scene as destructively bad as Bradley Cooper and Jon Krasinski talking via hugging and shoulder-clapping. Failing.

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★★

    Paying some extra attention to some people and things today. 

    My favorite sex scene ever

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

    I probably have negative things to say but I can't remember them because I was so overwhelmed by easily the best final act in any SW movie. The red sand, the Falcon, Luke, and whiny little baby Kylo Ren. Literal tears

  • We Bought a Zoo

    We Bought a Zoo

    ★★★★

    Y'all say what you will but I frequently literally pause and think "ok, 20 seconds of insane courage" and I love Crowe and hate myself for that

  • Elizabethtown

    Elizabethtown

    ★★

    Not even bad just boring

  • The Disaster Artist

    The Disaster Artist

    ★★★★

    That cock sock

  • Love Actually

    Love Actually

    ★★★½

    jfc this movie is COMPLETELY INSANE

    Snape cheats on Trelawney while Taken makes me cry over his absolutely adorable relationship with nanny McPhee while Sling Blade COMMITS A CRIME for which Hugh Grant blames the victim while Rick Grimes is the worst best man ever and hits on bend it like Beckham and also bill nighy=gay Mick Jagger. 

    God Only Knows why this made my heart sing so much. 

    I'm convinced there's a great bitter cynical reading of this movie as being about the folly of love especially at the holidays but it's too half-baked right now

  • Justice League

    Justice League

    ★★½

    That was duuuuuuuuuuuumb

    Dumb opening LoTR homage

    Dumb Steppenwolf hopping around

    Dumb "Icky Thump" needle drop

    Dumb "alright" and "boo yah"
    WW Cool tho

  • The Room

    The Room

    ★★★

    In a minute, bitch