pops has logged 76 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Autre fois j'ai aimé une femme

Autre fois j'ai aimé une femme

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Tomorrow’s Promise

Tomorrow’s Promise

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Remembrance: A Portrait Study

Remembrance: A Portrait Study

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Private Imaginings and Narrative Facts

Private Imaginings and Narrative Facts

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Relativity

Relativity

1966
×
★★★½
Edit this entry  
27
Thanatopsis

Thanatopsis

1962
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lifelines

Lifelines

1960
×
★★★
Edit this entry  
27
Dance Chromatic

Dance Chromatic

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Transformation

Transformation

1959
×
★★★
Edit this entry  
27
Paintings by Ed Emshwiller

Paintings by Ed Emshwiller

1958
×
★★½
Edit this entry  
26
Luz

Luz

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Was at Home, But...

I Was at Home, But...

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Jessica Forever

Jessica Forever

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
One Mile From Heaven

One Mile From Heaven

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black and Tan

Black and Tan

1929
×
★★★½
Edit this entry  
23
Chrysalis

Chrysalis

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Film with Three Dancers

Film with Three Dancers

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fusion

Fusion

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Totem

Totem

1963
×
★★★
Edit this entry  
23
Carol

Carol

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Sword of Granada

The Sword of Granada

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Black Swan

The Black Swan

1952
×
★★★
Edit this entry  
22
Endangered

Endangered

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
Lesbian Rape: Sweet Honey Juice

Lesbian Rape: Sweet Honey Juice

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
White Light/White Heat

White Light/White Heat

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sambizanga

Sambizanga

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
20
In This Our Life

In This Our Life

1942
×
★★★½
Edit this entry  
19
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
moon blink

moon blink

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Impostors

Impostors

1979
×
★★★½
Edit this entry  
16
Pompeii

Pompeii

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Space City

Space City

1981
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rope Dance Translations

Rope Dance Translations

1974
×
★★★½
Edit this entry  
16
Elaine: A Story of Lost Love

Elaine: A Story of Lost Love

1976
×
★★★★
Edit this entry  
16
Cloud Dance

Cloud Dance

1979
×
★★★½
Edit this entry  
15
*Corpus Callosum

*Corpus Callosum

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mansfield K.

Mansfield K.

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Mozart in Love

Mozart in Love

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jessabelle

Jessabelle

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Places in Cities

Places in Cities

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Day of the Idiots

Day of the Idiots

1981
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Low Storm

The Low Storm

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Marseille

Marseille

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Bridges of Sarajevo

The Bridges of Sarajevo

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
I Stayed in Berlin All Summer

I Stayed in Berlin All Summer

1994
×
★★★½
Edit this entry  
11
Prague, March ’92

Prague, March ’92

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Far Away

Far Away

1991
×
★★½
Edit this entry  
11
Beautiful Yellow Color

Beautiful Yellow Color

1991
×
★★★★
Edit this entry  
10
Afternoon

Afternoon

2007
×
★★★★½
Edit this entry