• I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Onward

    ★★★½

  • Gretel & Hansel

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Underwater

    ★★

  • Cats

    ★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

  • 1917

    ★★★½

  • Dark Waters

    ★★★

  • Richard Jewell

    ★★★

  • Frozen II

    ★★½

  • The Irishman

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Color Out of Space

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Waves

    ★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Promare

    ★★★

  • Avengers: Endgame

  • A Quiet Place

  • Mandy

  • Super Size Me 2: Holy Chicken!

  • The Death of Stalin

    ★★★½

  • Okja

    ★★★★½

  • Moana

    ★★★★

  • 13th

  • Train to Busan

    ★★★★

  • The Lure

  • Steve Jobs

  • The Witch

  • The Theory of Everything

    ★★★½

  • Snowpiercer

  • Stranger by the Lake

  • Frances Ha

    ★★★★½

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★½

  • The Cabin in the Woods

  • The Twilight Saga: Eclipse

    ★★

  • Boy

  • The Twilight Saga: New Moon

  • Fantastic Mr. Fox

  • Repo! The Genetic Opera

    ★★★★

  • Aliens vs Predator: Requiem

  • Eagle vs Shark

  • Sunshine

    ★★★½

  • Stranger Than Fiction

    ★★★½

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • Little Miss Sunshine

  • Charlie and the Chocolate Factory

  • The Chumscrubber

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★

  • AVP: Alien vs. Predator

    ★★

  • 28 Days Later

    ★★★★½

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★½

  • Moulin Rouge!

  • Waking Life

  • The Prince of Egypt

  • Quest for Camelot

    ★★

  • Alien Resurrection

    ★★

  • Hercules

  • The Hunchback of Notre Dame

  • Clueless

  • Pocahontas

    ★★★½

  • Chungking Express

    ★★★★½