PorgDad has logged 88 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Edit this entry  
20
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Aliens vs Predator: Requiem

Aliens vs Predator: Requiem

2007
×
Read the review Edit this entry  
10
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★
Edit this entry  
09
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Edit this entry  
31
Une Chambre en Ville

Une Chambre en Ville

1982
×
★★★★
Edit this entry  
24
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★
Edit this entry  
22
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★
Edit this entry  
17
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
14
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Adventures of Mark Twain

The Adventures of Mark Twain

1985
×
★★★★
Edit this entry  
08
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
04
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
House

House

1977
×
★★★
Edit this entry  
31
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★
Edit this entry  
24
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
Edit this entry  
04
Clueless

Clueless

1995
×
Read the review Edit this entry  
29
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
Edit this entry  
22
Waking Life

Waking Life

2001
×
Edit this entry  
19
The Chumscrubber

The Chumscrubber

2005
×
Edit this entry  
19
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
Edit this entry  
18
13th

13th

2016
×
Edit this entry  
18
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
Edit this entry  
07
Mandy

Mandy

2018
×
Edit this entry  
07
Super Size Me 2: Holy Chicken!

Super Size Me 2: Holy Chicken!

2017
×
Edit this entry  
05
The Lure

The Lure

2015
×
Edit this entry  
05
Quest for Camelot

Quest for Camelot

1998
×
★★
Edit this entry  
05
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
Edit this entry  
31
Boy

Boy

2010
×
Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
Edit this entry  
29
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
Edit this entry  
29
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
Edit this entry  
18
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Edit this entry  
16
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★
Edit this entry  
16
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Hercules

Hercules

1997
×
Edit this entry  
08
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
Edit this entry