Kev has logged 43 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Mask

The Mask

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Titanic

Titanic

1997
×
Read the review Edit this entry  
22
Fast Company

Fast Company

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rabid

Rabid

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shivers

Shivers

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Carving Magic

Carving Magic

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
VHYes

VHYes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sisters

Sisters

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wild Nights with Emily

Wild Nights with Emily

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
High Heels

High Heels

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Florida Enchantment

A Florida Enchantment

1914
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lost Okoroshi

The Lost Okoroshi

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Inauguration of the Pleasure Dome

The Inauguration of the Pleasure Dome

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Don's Plum

Don's Plum

2001
×
★½
Read the review Edit this entry