Sort by

Kev has logged 55 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Final Flesh

Final Flesh

2009
×
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Panic Room

Panic Room

2002
×
Read the review Edit this entry  
30
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Break-Up

The Break-Up

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Antlers

Antlers

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fresh

Fresh

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Bubble

The Bubble

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Jerrod Carmichael: Rothaniel

Jerrod Carmichael: Rothaniel

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Deep Water

Deep Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tinder Swindler

The Tinder Swindler

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kimi

Kimi

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry