Sort by

Mike has logged 71 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Bottom of the World

Bottom of the World

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★★½
Edit this entry  
15
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
14
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Strange Weather

Strange Weather

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★
Edit this entry  
08
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★½
Edit this entry  
08
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★
Edit this entry  
04
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★½
Edit this entry  
16
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Edit this entry  
12
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Edit this entry  
01
Gimme Danger

Gimme Danger

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
mother!

mother!

2017
×
★★
Edit this entry  
28
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★½
Edit this entry  
16
Mourning Son

Mourning Son

2015
×
★★★
Edit this entry  
31
Hounds of Love

Hounds of Love

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
August 32nd on Earth

August 32nd on Earth

1998
×
★★½
Edit this entry  
08
Raw

Raw

2016
×
★★
Edit this entry  
12
Café de Flore

Café de Flore

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
Read the review Edit this entry  
14
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★
Edit this entry  
12
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★
Edit this entry  
09
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★½
Edit this entry  
05
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★
Edit this entry  
02
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Edit this entry  
18
Crash

Crash

2004
×
★★★
Edit this entry  
22
Belgica

Belgica

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★
Edit this entry