Sort by

citrus. has logged 305 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Queen of Hearts

Queen of Hearts

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ms. Purple

Ms. Purple

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★½
Edit this entry  
25
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Villains

Villains

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Visitor

The Visitor

2007
×
★★★
Edit this entry  
05
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
05
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Them That Follow

Them That Follow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Adopt a Highway

Adopt a Highway

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
04
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★★
Edit this entry  
31
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★
Edit this entry  
31
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
31
Kill List

Kill List

2011
×
★★★
Edit this entry  
31
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★
Edit this entry  
30
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Edit this entry  
29
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry