Sort by

gemma has logged 44 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Heathers

Heathers

1989
×
★★★
Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★½
Edit this entry  
25
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Secret Garden

The Secret Garden

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Now and Then

Now and Then

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Edit this entry  
23
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Irreplaceable You

Irreplaceable You

2018
×
★½
Edit this entry  
22
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
21
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★½
Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Room

Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Safe Haven

Safe Haven

2013
×
★½
Edit this entry  
14
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
mid90s

mid90s

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry