Matt T has logged 398 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wings

Wings

1927
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Great Ziegfeld

The Great Ziegfeld

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Around the World in Eighty Days

Around the World in Eighty Days

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cimarron

Cimarron

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Broadway Melody

The Broadway Melody

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hamlet

Hamlet

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Top Five

Top Five

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cavalcade

Cavalcade

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Greatest Show on Earth

The Greatest Show on Earth

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ida

Ida

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tom Jones

Tom Jones

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry