Matt T has logged 25 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Life of Emile Zola

The Life of Emile Zola

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Child's Play

Child's Play

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
All the Boys Love Mandy Lane

All the Boys Love Mandy Lane

2006
×
Read the review Edit this entry  
27
The Others

The Others

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Playing by Heart

Playing by Heart

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Long Way Down

A Long Way Down

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Grand Canyon

Grand Canyon

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Interiors

Interiors

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Patton

Patton

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Firm

The Firm

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shadow of the Vampire

Shadow of the Vampire

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry