Sort by

Barry has logged 518 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cleopatra Jones

Cleopatra Jones

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
Read the review Edit this entry  
26
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kingpin

Kingpin

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Heartbreak Ridge

Heartbreak Ridge

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crocodile Dundee in Los Angeles

Crocodile Dundee in Los Angeles

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Crocodile Dundee II

Crocodile Dundee II

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zero Hour!

Zero Hour!

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
It

It

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
It

It

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gambit

Gambit

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The 50 Best Horror Movies You've Never Seen

The 50 Best Horror Movies You've Never Seen

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
South Park: The Pandemic Special

South Park: The Pandemic Special

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Challenger: The Final Flight

Challenger: The Final Flight

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Head Office

Head Office

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry