Barry has logged 320 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
South Park: Post Covid

South Park: Post Covid

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Victor Crowley

Victor Crowley

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hatchet III

Hatchet III

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
JFK Revisited: Through The Looking Glass

JFK Revisited: Through The Looking Glass

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
One False Move

One False Move

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In Search of Darkness - Part II

In Search of Darkness - Part II

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hatchet II

Hatchet II

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hatchet

Hatchet

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
To Hell and Back: The Kane Hodder Story

To Hell and Back: The Kane Hodder Story

2017
×
Read prior review Edit this entry  
13
In Search of Darkness

In Search of Darkness

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
To Hell and Back: The Kane Hodder Story

To Hell and Back: The Kane Hodder Story

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
The Sons of Sam: A Descent Into Darkness

The Sons of Sam: A Descent Into Darkness

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Betty White: First Lady of Television

Betty White: First Lady of Television

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Monsters Inside: The 24 Faces of Billy Milligan

Monsters Inside: The 24 Faces of Billy Milligan

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Catching Killers

Catching Killers

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Taking Tiger Mountain

Taking Tiger Mountain

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pretty Baby

Pretty Baby

1978
×
Read the review Edit this entry  
08
Black Moon

Black Moon

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th

Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th

2013
×
Read the review Edit this entry  
31
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Jason X

Jason X

2001
×
Read the review Edit this entry  
30
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★½
Read prior review Edit this entry