Sort by

prash has logged 52 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Parenthood

Parenthood

1989
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Greenland

Greenland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
14
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★
Edit this entry  
04
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Split

Split

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry