Sort by

prtk has logged 282 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sherni

Sherni

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Man Who Feels No Pain

The Man Who Feels No Pain

2018
×
★★
Edit this entry  
29
Nitram

Nitram

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Twilight

Twilight

1990
×
Read the review Edit this entry  
26
Ajagajantharam

Ajagajantharam

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Minnal Murali

Minnal Murali

2021
×
Edit this entry  
24
Madhuram

Madhuram

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Ajagajantharam

Ajagajantharam

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rocky

Rocky

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Kadaseela Biriyani

Kadaseela Biriyani

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Long Arm of the Law

Long Arm of the Law

1984
×
★★
Edit this entry  
18
Successive Slidings of Pleasure

Successive Slidings of Pleasure

1974
×
Read the review Edit this entry  
17
Pushpa: The Rise - Part 1

Pushpa: The Rise - Part 1

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
Succession

Succession

1992
×
Read the review Edit this entry  
12
Oru CBI Diary Kurippu

Oru CBI Diary Kurippu

1988
×
Read the review Edit this entry  
12
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
Read the review Edit this entry  
07
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
Edit this entry  
06
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
Edit this entry  
05
Lucifer

Lucifer

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bheemante Vazhi

Bheemante Vazhi

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Marakkar: Lion of the Arabian Sea

Marakkar: Lion of the Arabian Sea

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Labour of Love

Labour of Love

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
The Tribe

The Tribe

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kisapmata

Kisapmata

1981
×
★★
Edit this entry  
27
Maanaadu

Maanaadu

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Annaatthe

Annaatthe

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Kurup

Kurup

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Jan-e-Man

Jan-e-Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spencer

Spencer

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Sardar Udham

Sardar Udham

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Churuli

Churuli

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
Read the review Edit this entry  
15
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Jai Bhim

Jai Bhim

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Kurup

Kurup

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kanakam Kaamini Kalaham

Kanakam Kaamini Kalaham

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paisan

Paisan

1946
×
Read the review Edit this entry  
07
Generation Kill

Generation Kill

2008
×
Read the review Edit this entry  
06
Wild Wild Country

Wild Wild Country

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Doctor

Doctor

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
Thinkalazhcha Nishchayam

Thinkalazhcha Nishchayam

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Maniac

Maniac

2012
×
★★½
Edit this entry  
28
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Cloud-Capped Star

The Cloud-Capped Star

1960
×
★★★½
Edit this entry  
24
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry