Praveen has logged 127 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chhichhore

Chhichhore

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Naysayer

Naysayer

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Maheshinte Prathikaaram

Maheshinte Prathikaaram

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jallikattu

Jallikattu

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
U Turn

U Turn

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hero

The Hero

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Masaan

Masaan

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
October

October

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Balance

Balance

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Presto

Presto

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pas de Deux

Pas de Deux

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Piano Tuner

The Piano Tuner

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paperman

Paperman

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Witness

Witness

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry