Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
pravin shilisia

pravin shilisia

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for pravin
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • pravin’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Harder They Fall

    The Harder They Fall 2021

    ★★★ Rewatched by pravin shilisia 04 Nov 2021

    maysville

    it's a white town

  • Dear Evan Hansen

    Dear Evan Hansen 2021

    Rewatched by pravin shilisia 07 Oct 2021

    mental health issues should be really carefully discussed, and this film failed by having evan emotionally torturing the bereaved family, yes i get that it was his way of consoling them but this was just torture




    ps if you going through something,
    you are not alone and everything will be okay

  • The Voyeurs

    The Voyeurs 2021

    ★★★ Rewatched by pravin shilisia 27 Sep 2021 1

    y'all should just get curtains

  • Free Guy

    Free Guy 2021

    ★★★★ Rewatched by pravin shilisia 27 Sep 2021

    blue shirt guy taught us we can be anything you want




    don't have a good day have a great day

  • Pulp Fiction

    Pulp Fiction 1994

    ★★★★ Rewatched by pravin shilisia 27 Aug 2021

    motherfucker

  • Snake Eyes: G.I. Joe Origins

    Snake Eyes: G.I. Joe Origins 2021

    ★★ Rewatched by pravin shilisia 20 Aug 2021

    is it just me or is every film in 2021 really bad

    asking for a friend

  • Interstellar

    Interstellar 2014

    ★★★★ Rewatched by pravin shilisia 08 Aug 2021

    is it just me, or is nolan un poco loco

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad 2021

    ★★★ Rewatched by pravin shilisia 06 Aug 2021

    i think there is something wrong with me, this was just an okay film

  • F9

    F9 2021

    Rewatched by pravin shilisia 02 Aug 2021

    one to four were the only real films before y'all casuals joined the ride

  • Jungle Cruise

    Jungle Cruise 2021

    ★★★★ Rewatched by pravin shilisia 01 Aug 2021

    to tell you the truth, i am becoming a fan of actor dwayne, holy shit am becoming like y'all casuals

  • GoodFellas

    GoodFellas 1990

    ★★★★ Rewatched by pravin shilisia 23 Jul 2021

    old gangsta films are the best

  • Roma

    Roma 2018

    ★★★★½ Rewatched by pravin shilisia 20 Jul 2021

    i really do enjoy such films, and personally this is one of my favorites

    It's just a real story about cleo which was happy, sad, scary and beautiful at the same time

    a film about life

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 6
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro