Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gloria

Gloria

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Oldboy

Oldboy

2003
×
Read the review Edit this entry  
02
The Plot Against Harry

The Plot Against Harry

1971
×
Read the review Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Edit this entry  
23
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
Read the review Edit this entry  
17
Alien

Alien

1979
×
Read the review Edit this entry  
07
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Passages

Passages

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Something Wild

Something Wild

1986
×
Read the review Edit this entry  
02
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Deepest Breath

The Deepest Breath

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
Read the review Edit this entry  
22
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Being Mary Tyler Moore

Being Mary Tyler Moore

2023
×
Read the review Edit this entry  
01
Millie Lies Low

Millie Lies Low

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
John Early: Now More Than Ever

John Early: Now More Than Ever

2023
×
Read the review Edit this entry  
26
Mae Martin: SAP

Mae Martin: SAP

2023
×
Read the review Edit this entry  
25
Black Mirror: Demon 79

Black Mirror: Demon 79

2023
×
Read the review Edit this entry  
24
You Hurt My Feelings

You Hurt My Feelings

2023
×
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: Mazey Day

Black Mirror: Mazey Day

2023
×
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: Loch Henry

Black Mirror: Loch Henry

2023
×
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: Beyond the Sea

Black Mirror: Beyond the Sea

2023
×
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
Read the review Edit this entry  
21
Black Mirror: Joan Is Awful

Black Mirror: Joan Is Awful

2023
×
Read the review Edit this entry  
18
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
And Just Like That… The Documentary

And Just Like That… The Documentary

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
Past Lives

Past Lives

2023
×
Read the review Edit this entry  
09
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sundown

Sundown

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Birth

Birth

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
Read the review Edit this entry  
01
Bama Rush

Bama Rush

2023
×
Read the review Edit this entry  
30
Reality

Reality

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Book Club: The Next Chapter

Book Club: The Next Chapter

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love Streams

Love Streams

1984
×
Read the review Edit this entry  
02
John Mulaney: Baby J

John Mulaney: Baby J

2023
×
Read the review Edit this entry  
02
Momentum Generation

Momentum Generation

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry