Ian has logged 513 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The People vs. George Lucas

The People vs. George Lucas

2010
×
Read the review Edit this entry  
26
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
Edit this entry  
25
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mister Magoo's Christmas Carol

Mister Magoo's Christmas Carol

1962
×
★★★
Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Acts of Vengeance

Acts of Vengeance

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★
Edit this entry  
07
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Helluva Boss

Helluva Boss

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Hazbin Hotel

Hazbin Hotel

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Robot Chicken: Star Wars Episode III

Robot Chicken: Star Wars Episode III

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
Robot Chicken: Star Wars Episode II

Robot Chicken: Star Wars Episode II

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
Robot Chicken: Star Wars

Robot Chicken: Star Wars

2007
×
★★★
Edit this entry  
24
Within a Minute: The Making of Episode III

Within a Minute: The Making of Episode III

2005
×
Edit this entry  
24
From Puppets to Pixels: Digital Characters in 'Episode II'

From Puppets to Pixels: Digital Characters in 'Episode II'

2002
×
Read the review Edit this entry  
23
The Beginning: Making 'Episode I'

The Beginning: Making 'Episode I'

2001
×
Read the review Edit this entry  
19
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
13
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Debt Collector

The Debt Collector

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Primal

Primal

2019
×
★★
Edit this entry  
11
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Edit this entry  
06
Smocaine 3

Smocaine 3

2017
×
Edit this entry  
06
2070 Paradigm Shift

2070 Paradigm Shift

2013
×
Edit this entry  
06
Moms

Moms

2013
×
Edit this entry  
05
Utopia

Utopia

2015
×
Edit this entry  
05

"Officer Maggot"

2013
×
Edit this entry