prequito has logged 246 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Kids

Kids

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Legend

Legend

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
12
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Election

Election

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Classic Albums: The Beach Boys - Pet Sounds

Classic Albums: The Beach Boys - Pet Sounds

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Henry V

Henry V

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cube

Cube

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Waking Life

Waking Life

2001
×
Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Waking Life

Waking Life

2001
×
Edit this entry  
01
Fresh Guacamole

Fresh Guacamole

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Crucible

The Crucible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mind the Gap

Mind the Gap

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ugly, Dirty and Bad

Ugly, Dirty and Bad

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stealing Pulp Fiction

Stealing Pulp Fiction

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry