Paul has logged 836 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Troy

Troy

2004
×
★★½
Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

1994
×
★★★
Edit this entry  
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★½
Edit this entry  
29
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Can You Keep a Secret?

Can You Keep a Secret?

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Cincinnati Kid

The Cincinnati Kid

1965
×
★★★½
Edit this entry  
26
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★½
Edit this entry  
24
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
21
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
20
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★★½
Edit this entry  
20
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Better Luck Tomorrow

Better Luck Tomorrow

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wounds

Wounds

2019
×
★½
Edit this entry  
18
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Eureka

Eureka

1983
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry