Sort by

Julian has logged 136 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Louis Theroux: Transgender Kids

Louis Theroux: Transgender Kids

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
Louis Theroux: Louis and the Nazis

Louis Theroux: Louis and the Nazis

2003
×
Read the review Edit this entry  
14
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hanna

Hanna

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cam

Cam

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Peppermint Soda

Peppermint Soda

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gifted

Gifted

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry