Julian has logged 134 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brick

Brick

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★
Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
Read the review Edit this entry  
12
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
District 9

District 9

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Collateral

Collateral

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
They Live

They Live

1988
×
Read the review Edit this entry  
31
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry