Sort by

Luna has logged 423 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Des

Des

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Murder Mansion

Murder Mansion

1972
×
Read the review Edit this entry  
16
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Autopsy

Autopsy

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Girl in Room 2A

The Girl in Room 2A

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wolf Creek 2

Wolf Creek 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Two Faces of Dr. Jekyll

The Two Faces of Dr. Jekyll

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fall

Fall

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Häxan

Häxan

1922
×
★★★
Edit this entry  
01
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lost City

The Lost City

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★
Edit this entry  
24
Jerry & Marge Go Large

Jerry & Marge Go Large

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Family

The Family

2013
×
★★
Edit this entry  
24
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Mark of Satan

The Mark of Satan

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Children of the Full Moon

Children of the Full Moon

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Silent Scream

The Silent Scream

1980
×
Read the review Edit this entry  
14
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Guardian of the Abyss

Guardian of the Abyss

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Carpathian Eagle

Carpathian Eagle

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dracula: Prince of Darkness

Dracula: Prince of Darkness

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The World's End

The World's End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
Necronomicon

Necronomicon

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
30 Years of Garbage: The Garbage Pail Kids Story

30 Years of Garbage: The Garbage Pail Kids Story

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Growing Pains

Growing Pains

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry