Tyler has logged 61 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The English Patient

The English Patient

1996
×
Edit this entry  
31
Chappaquiddick

Chappaquiddick

2017
×
Edit this entry  
30
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
Edit this entry  
29
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
Edit this entry  
27
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Made

Made

2001
×
Edit this entry  
26
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
Edit this entry  
25
Margaret

Margaret

2011
×
Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dredd

Dredd

2012
×
Edit this entry  
24
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
Edit this entry  
24
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
Edit this entry  
23
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
Edit this entry  
23
The Beach

The Beach

2000
×
Edit this entry  
22
Flashdance

Flashdance

1983
×
Edit this entry  
21
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
Edit this entry  
21
Reign of Fire

Reign of Fire

2002
×
Edit this entry  
20
Batman: Year One

Batman: Year One

2011
×
Edit this entry  
20
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
Edit this entry  
19
Poetic Justice

Poetic Justice

1993
×
Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lion King

The Lion King

1994
×
Edit this entry  
17
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
Edit this entry  
17
High Noon

High Noon

1952
×
Edit this entry  
16
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
Edit this entry  
16
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
Edit this entry  
15
Gattaca

Gattaca

1997
×
Edit this entry  
15
Brexit: The Uncivil War

Brexit: The Uncivil War

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
Edit this entry  
14
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
See You Yesterday

See You Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stuber

Stuber

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
RV

RV

2006
×
Edit this entry  
12
Death Proof

Death Proof

2007
×
Edit this entry  
12
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
Edit this entry  
11
Ghost Ship

Ghost Ship

2002
×
Edit this entry  
11
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
Edit this entry  
10
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
Edit this entry  
10
Green Zone

Green Zone

2010
×
Edit this entry  
09
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
Edit this entry  
09
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
Edit this entry  
08
Thirteen

Thirteen

2003
×
Edit this entry  
08
Catfight

Catfight

2016
×
Edit this entry  
07
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
Edit this entry  
07
Solaris

Solaris

1972
×
Edit this entry  
06
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Melancholia

Melancholia

2011
×
Edit this entry