Sort by

Daniel has logged 238 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Waking the Dead

Waking the Dead

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Curiosa

Curiosa

2019
×
Edit this entry  
25
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
Edit this entry  
25
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Edit this entry  
23
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Man Without a Past

The Man Without a Past

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ramen Shop

Ramen Shop

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
People on Sunday

People on Sunday

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
In Time

In Time

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
All of Me

All of Me

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The 3 Penny Opera

The 3 Penny Opera

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Over Christmas

Over Christmas

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Comradeship

Comradeship

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Entire Days Together

Entire Days Together

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Ariel

Ariel

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Maggie Simpson in Playdate with Destiny

Maggie Simpson in Playdate with Destiny

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Piper

Piper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Once Upon a Snowman

Once Upon a Snowman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Zero Motivation

Zero Motivation

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★½
Edit this entry  
28
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Normal People

Normal People

2020
×
Edit this entry  
27
RBG

RBG

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wasp Woman

The Wasp Woman

1959
×
★★★
Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jexi

Jexi

2019
×
½
Read the review Edit this entry