Sort by

Ajay has logged 172 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
Read the review Edit this entry  
29
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
Read the review Edit this entry  
28
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
Edit this entry  
25
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Revanche

Revanche

2008
×
★★★★
Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Café de Flore

Café de Flore

2011
×
★★
Edit this entry  
10
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★½
Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Her: The Untitled Rick Howard Project

Her: The Untitled Rick Howard Project

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
Edit this entry  
08
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Gamer

Gamer

2009
×
Read the review Edit this entry  
20
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Irma la Douce

Irma la Douce

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Edit this entry  
15
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
3 Women

3 Women

1977
×
Read the review Edit this entry  
13
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Days of Wine and Roses

Days of Wine and Roses

1962
×
★★½
Edit this entry  
12
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★
Edit this entry  
23
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
Edit this entry  
23
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★
Edit this entry  
21
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fortune Cookie

The Fortune Cookie

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry