Benjamin has logged 266 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Days

Days

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tom Waits - No Visitors After Midnight

Tom Waits - No Visitors After Midnight

1979
×
Read the review Edit this entry  
12
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Castle Falls

Castle Falls

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Edit this entry  
27
Space Is the Place

Space Is the Place

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Edit this entry  
14
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
State of Siege

State of Siege

1972
×
★★★★
Edit this entry  
06
One Shot

One Shot

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
Read the review Edit this entry  
30
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dracula A.D. 1972

Dracula A.D. 1972

1972
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Designated Victim

The Designated Victim

1971
×
★★★
Edit this entry  
17
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★½
Edit this entry  
17
Castle of Blood

Castle of Blood

1964
×
★★★
Edit this entry  
17
The Strangler of Blackmoor Castle

The Strangler of Blackmoor Castle

1963
×
★★★
Edit this entry  
16
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
14
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★
Edit this entry