Benjamin has logged 48 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
Read the review Edit this entry  
30
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dracula A.D. 1972

Dracula A.D. 1972

1972
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Designated Victim

The Designated Victim

1971
×
★★★
Edit this entry  
17
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★½
Edit this entry  
17
Castle of Blood

Castle of Blood

1964
×
★★★
Edit this entry  
17
The Strangler of Blackmoor Castle

The Strangler of Blackmoor Castle

1963
×
★★★
Edit this entry  
16
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
14
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Plague of the Zombies

The Plague of the Zombies

1966
×
★★★
Edit this entry  
12
Seeding of a Ghost

Seeding of a Ghost

1983
×
★★★★
Edit this entry  
11
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Keep

The Keep

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blood from the Mummy's Tomb

Blood from the Mummy's Tomb

1971
×
★★★
Edit this entry  
08
A Woman After a Killer Butterfly

A Woman After a Killer Butterfly

1978
×
Edit this entry  
08
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Erotic Rites of Frankenstein

The Erotic Rites of Frankenstein

1973
×
★★★★
Edit this entry  
07
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
Howl of the Devil

Howl of the Devil

1988
×
Edit this entry  
06
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tales of the Third Dimension

Tales of the Third Dimension

1984
×
Read the review Edit this entry  
04
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scream Blacula Scream

Scream Blacula Scream

1973
×
★★★½
Edit this entry  
03
Vampire Circus

Vampire Circus

1972
×
★★★½
Edit this entry  
03
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
Edit this entry  
02
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Body Beneath

The Body Beneath

1970
×
★★★½
Edit this entry