Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Edit this entry  
14
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Edit this entry  
12
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Edit this entry  
08
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
31
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Edit this entry  
29
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★½
Edit this entry  
14
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★½
Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
19
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
18
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★
Edit this entry  
15
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
10
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Zola

Zola

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Edit this entry