• Casablanca

    Casablanca

    ★★★★★

    “Of all the gin joints in all the towns in the world, she walks into mine.”

  • RRR

    RRR

    ★★★★

    ARE YOU NOT ENTERTAINED?!

  • Barry Lyndon

    Barry Lyndon

    ★★★★

    The VISUALS though.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

    Willem Dafoe MVP

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★★

    Dad cinema but it actually slaps.

  • Ace in the Hole

    Ace in the Hole

    ★★★★

    “Now go on home, all of you. The circus is over.”

    Billy Wilder’s unwavering cynicism of journalism in America is bleak, gritty, and does not pull any punches.

  • Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    ★★★★½

    “It’ll be just like in the movies. Pretending to be someone else.”

  • Bicycle Thieves

    Bicycle Thieves

    ★★★★½

    😭

  • The Killing

    The Killing

    ★★★★

    Brutal, savage, and an inspiration to every heist thriller that came after it. Kubrick kills it with this stylish noir.

  • Sweet Smell of Success

    Sweet Smell of Success

    ★★★★

    “Match me, Sidney.”

  • The Long Goodbye

    The Long Goodbye

    ★★★★

    The man lost his cat, what would you do?

  • Detour

    Detour

    ★★★★

    “The world is full of skeptics…I know. I’m one myself.”