Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Give My Regards to Broad Street

Give My Regards to Broad Street

1984
×
Read the review Edit this entry  
27
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Candyman

Candyman

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Paper Will Be Blue

The Paper Will Be Blue

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
LEGO Star Wars Terrifying Tales

LEGO Star Wars Terrifying Tales

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Making Faces

Making Faces

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Day I Became a Woman

The Day I Became a Woman

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
King of New York

King of New York

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Mirror

The Mirror

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Magic Christian

The Magic Christian

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Annette

Annette

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry