Joe 🎬 has logged 289 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Batman

Batman

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Low Tide

Low Tide

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lucky

Lucky

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Beach

The Beach

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gummo

Gummo

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry