Pete has logged 379 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Togo

Togo

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mud

Mud

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Way of the Gun

The Way of the Gun

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bud Greenspan’s Athens 2004: Stories of Olympic Glory

Bud Greenspan’s Athens 2004: Stories of Olympic Glory

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Megamind

Megamind

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Heneral Luna

Heneral Luna

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mia madre

Mia madre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Date Night

Date Night

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vice

Vice

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gasland

Gasland

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Microbe and Gasoline

Microbe and Gasoline

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Harvard Beats Yale 29-29

Harvard Beats Yale 29-29

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Concussion

Concussion

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry