Pete has logged 27 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Life of Riley

Life of Riley

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tracks

Tracks

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Objectified

Objectified

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mommy

Mommy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wild Grass

Wild Grass

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wandering Earth

The Wandering Earth

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
We Live in Public

We Live in Public

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aniara

Aniara

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tabloid

Tabloid

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry