Sort by

chari has logged 73 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
Kita Kita

Kita Kita

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Woman Who Left

The Woman Who Left

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ang Manananggal sa Unit 23B

Ang Manananggal sa Unit 23B

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
BuyBust

BuyBust

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Edit this entry  
03
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
28
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Newness

Newness

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Last Life in the Universe

Last Life in the Universe

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★½
Edit this entry  
22
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pop Aye

Pop Aye

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
Edit this entry  
09
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Edit this entry  
02
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Icarus

Icarus

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Never Not Love You

Never Not Love You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Waiting for Sunset

Waiting for Sunset

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Liway

Liway

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Distance

Distance

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mamang

Mamang

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
ML

ML

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Smaller and Smaller Circles

Smaller and Smaller Circles

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Lookout

The Lookout

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★
Edit this entry  
23
Gemini

Gemini

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★
Edit this entry  
23
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry