chari has logged 74 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
21
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Game Changers

The Game Changers

2018
×
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Wet Season

Wet Season

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Breathe

Breathe

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Verdict

Verdict

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shutter

Shutter

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Circle

Circle

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hello, Love, Goodbye

Hello, Love, Goodbye

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
John Denver Trending

John Denver Trending

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Edward

Edward

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Iska

Iska

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
First Man

First Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Heaven's Waiting

Heaven's Waiting

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The White Crow

The White Crow

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
And So We Put Goldfish in the Pool.

And So We Put Goldfish in the Pool.

2017
×
Edit this entry  
22
High Life

High Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
We Are Little Zombies

We Are Little Zombies

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Munchausen

Munchausen

2013
×
Edit this entry  
13
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Edit this entry  
12
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Touch Me Not

Touch Me Not

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jonaki

Jonaki

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Balangiga: Howling Wilderness

Balangiga: Howling Wilderness

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Between Maybes

Between Maybes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A First Farewell

A First Farewell

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Enigma of Arrival

The Enigma of Arrival

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry