Sort by

Carlo has logged 401 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Evil

The Evil

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mikey

Mikey

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Evils of the Night

Evils of the Night

1985
×
Read the review Edit this entry  
25
Hexed

Hexed

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Amityville: A New Generation

Amityville: A New Generation

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Brain That Wouldn't Die

The Brain That Wouldn't Die

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Touch of Death

Touch of Death

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Creating Rem Lezar

Creating Rem Lezar

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Amityville: Dollhouse

Amityville: Dollhouse

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Spirit Is Willing

The Spirit Is Willing

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Night Flier

The Night Flier

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Beyond Darkness

Beyond Darkness

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Gingerdead Man 3: Saturday Night Cleaver

Gingerdead Man 3: Saturday Night Cleaver

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Murder of Innocence

Murder of Innocence

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Slumber Party Massacre

Slumber Party Massacre

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pulse

Pulse

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nothing Underneath

Nothing Underneath

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Day of the Animals

Day of the Animals

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Abby

Abby

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Horror Hall of Fame: A Monster Salute

The Horror Hall of Fame: A Monster Salute

1974
×
Read the review Edit this entry  
16
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★
Edit this entry  
16
The Drone

The Drone

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Graveyard Disturbance

Graveyard Disturbance

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Taste of Evil

A Taste of Evil

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Edit this entry  
13
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Legend of Boggy Creek

The Legend of Boggy Creek

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Yeti: The Giant of the 20th Century

Yeti: The Giant of the 20th Century

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Saturday the 14th Strikes Back

Saturday the 14th Strikes Back

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Experimental Animation

Experimental Animation

1933
×
Edit this entry  
10
Snow-White

Snow-White

1933
×
Edit this entry  
10
Hells

Hells

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Freaks

Freaks

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nocturna

Nocturna

1979
×
Read the review Edit this entry  
08
What's the Matter with Helen?

What's the Matter with Helen?

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Game Box 1.0

Game Box 1.0

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry