Sascha has logged 521 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Black Abbot

The Black Abbot

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Night in Casablanca

A Night in Casablanca

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Stephen Fry Live at the Sydney Opera House

Stephen Fry Live at the Sydney Opera House

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Great Martian War 1913–1917

The Great Martian War 1913–1917

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Necronomicon

Necronomicon

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
House of Bamboo

House of Bamboo

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Satan's Blade

Satan's Blade

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Panic

Panic

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gogol. The Beginning

Gogol. The Beginning

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Child

The Child

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Squeaker

The Squeaker

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sartana the Gravedigger

Sartana the Gravedigger

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Emperor of Paris

The Emperor of Paris

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kundo: Age of the Rampant

Kundo: Age of the Rampant

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Warlords of the 21st Century

Warlords of the 21st Century

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Archangel

Archangel

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Night of the Hunted

The Night of the Hunted

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Life as a Dog

My Life as a Dog

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
X312 - Flight to Hell

X312 - Flight to Hell

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Inn on the River

The Inn on the River

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Arrival of Joachim Stiller

The Arrival of Joachim Stiller

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Serie Noire

Serie Noire

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Forger of London

The Forger of London

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
DeepStar Six

DeepStar Six

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mel Brooks: Live at the Geffen

Mel Brooks: Live at the Geffen

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Take Care of Your Scarf, Tatiana

Take Care of Your Scarf, Tatiana

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Baby Blood

Baby Blood

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Monster of Blackwood Castle

The Monster of Blackwood Castle

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Ringer

The Ringer

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Stolen Airship

The Stolen Airship

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The World of Kanako

The World of Kanako

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Fellowship of the Frog

The Fellowship of the Frog

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Predator

The Predator

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Felidae

Felidae

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ten Days Wonder

Ten Days Wonder

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hôtel Terminus: The Life and Times of Klaus Barbie

Hôtel Terminus: The Life and Times of Klaus Barbie

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fixed Bayonets!

Fixed Bayonets!

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry